Karın Ağrılı İshale Ne İyi Gelir

Hemen hemen her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olan ishal birçok sebepten ötürü ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı, yenilen yiyeceklerin etkisi gibi mideyi rahatsız eden durumlar dışında stres, heyecan, gerginlik gibi psikolojik sebepler de ishale sebep olabilir. İshal durumunda dışkı cıvık ve açık renkte gelir. Bazı insanlarda kronik ishal durumu da gözlenebilmektedir. İlerlediği ve önlem alınmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Karın ağrısı ve ishal nasıl geçer

Öncelikle ishal sıradan görünse de ilerlediği takdirde çok ciddi bir rahatsızlıktır. Vücut çok fazla su kaybeder ve vücut direnci ciddi anlamda düşer. Terleme, halsizlik, baş dönmesi gibi durumlar gözlenebilir. İshal hafif boyutta ya da karın ağrısı ile birlikte olabilir. Böyle durumlarda yiyecekler ile ishali tedavi etme şansınız vardır. Peki, karın ağrılı ishale ne iyi gelir ve nasıl bir tedavi izlenmelidir?

İshal durumu bakteri ve mikrop etkili de olabilir. Ya da sadece psikolojik durumlara bağlı geçici de olabilir. Yine de mutlaka bir doktor kontrolü ve ilaç tedavisi tavsiye edilir. Bunun dışında şeftali nektarı içilebilir. Kola da ishali kesen içeceklerdendir.

Karın ağrısı ishal ne geçirir

Bu gibi durumlarda kesinlikle bağırsakları çalıştıran kayısı çayı, yeşil çay gibi içecekler tüketilmemelidir. Yiyecek olarak leblebi ishal tedavisine iyi gelir. Meyve olarak da muz ishale iyi gelen yiyeceklerdendir. Ayrıca ishal durumunda vücut çok fazla su kaybettiğinden bolca su içilmeli ve vücudun su dengesi sağlanmalıdır.

İshal icin evde ne yapilir

Sulu gıdalar yerine daha karbonhidrat içeren gıdalar tüketilmelidir. İshal tedavisi için en çok tavsiye edilen yiyecek patates haşlamasıdır. Bunlar ishal tedavisi için uygulanabilecek doğal yöntemlerdir. Bu şekilde yiyecekler ile tedavide bir ilerleme görülmezse yeniden doktora başvurulması gerekmektedir. İshal ilaçları hafif ishal durumunda eğer yiyecekler ile bir düzelme görülmediyse mutlaka kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir