İshali Kesen Yiyecekler

İshal daha çok gıda zehirlenmeleri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Tabi bununla birlikte kullanılan ilaçlar, vücuda girmiş bakteri ve virüsler de ishal oluşumuna sebep olmaktadır.

İshal Olduğunuz Zaman Yapmanız Gerekenler

İshalden korunmak için vücudun sıvı kaybını önlemek gerekir ve bunun için bol sıvı tüketilmelidir. Öncelikle bol su almak gerekir. Çünkü ishal vücutta ciddi anlamda sıvı kaybına neden olmaktadır ve vücudun kaybettiği sıvıyı dengelemek için bolca su içmek gerekir. İshal vücutta su kaybına neden olduğu için sıvı kaybını önleyecek bir beslenme gerçekleştirilmelidir.

İshal Olunca Hangi Gıdalar Tüketilmemelidir

İshal döneminde baharatlı, yağlı, kafeinli, besinler tüketilmemeli; süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.

İshali kesen şeyler

İshal sıvı kaybının neden olduğu için sıvı kaybını dengeleyici yiyecekler tüketilmelidir. İshali kesen yiyecekler arasında muz, pirinç, elma, ekmek en çok tüketilenlerdir. Yani lifli gıdalar ishali kesmek için en ideal olanlardır. Tabii elma kabuğuyla birlikte tüketilmemelidir. Kabuğunu soyarak içindeki lifli kısmı yenilmesiyle ancak ishali kesecektir. Pirinci haşlayıp ya da elma püresi yapıp ishali ilk anda kesmeniz mümkündür.

Bir de ishale iyi gelen içecekler vardır. Bunlardan böğürtlen ve böğürtlen suyu ile limon suyudur. İshale iyi gelen yiyecekler arasında patates, zencefil, bal, sarımsak, havuç, keçiboynuzu gıdaları da sayılabilir. Tabi bununla birlikte ishalin birebir ilacı denilebilecek olan tuzdur. İshale en etkili yöntem kaybedilen tuzlu vücuda depolamaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir