İshal Neden Olur ?

Evet, bugünlerde ishal hakkında bilgi vermeyi nerede ise görev edindim. Zira bu sıcaklarda özellikle çocuklarda fazlaca görülen ishalle baş etmenin yollarını bende arıyorum. Ne kadar neye dikkat edeceğimizi bilmiyoruz, aniden bir sabah karın ağrısı ile merhaba diyen ishal ben artık gideyim diyene kadar epey zahmet çektiriyor.

Sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm ishal neden olur konusunda haddim olmayarak bende biraz gevezelik yapayım istedim. Doktorlar belli bir nedene bağlayamıyorlar, çünkü birden fazla nedenleri var. Bölgelere, ülkelere göre değişkenlik gösteriyor. Özellikle gelişmemiş ülkelerde fazlası ile can alıyor. Dikkat edelim, önemseyelim.

İshal yapan yiyecekler

1- BAKTERİYEL NEDENLER: Bakteri ve parazitler ishal nedenlerinin en başlarında gelir. Bozulmuş yiyecekler, taze olmayan sebzelere dikkat etmeliyiz. Alışveriş yaparken mutlaka son kullanma tarihine bakmalıyız. Dışarıda yemek yiyeceksek ve birde seyahatteysek , malum yaz ve tatil zamanı çok dikkat etmeliyiz. Hijyen koşullarına, iyi pişmiş olmasına bakmalıyız. Mümkünse emin olmadığımız yerlerden yememeliyiz. Annelerimiz yolculuğa çıkınca yolluk hazırlarlardı, bence çok iyi fikir denemeliyiz. Bakteri ve parazitlerin vücudumuza girmesi ile ilk önce mide ve bağırsaklar etkilenecektir.

2-LAKTOZ: Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu bazı kişilerde sindirme problemi yaşarlar. Buda mide bulantısı, şişlik gaz ve ishale neden olur. Kişi bunu kendi başına anlayamaz. Tekrarlanan ishallerde mutlak bir hekimden yardım alınmalıdır.

3- VİRÜSLER: Özellikle kanalizasyon probleminin çözülmediği yerlerde görülür. Kanalizasyon suyu değmiş deniz ürünlerinden, havuzlardan ve denizden bulaşabilir. Ayrıca bir de mide gribi olan insanlardan bulaşan virüsle ishal olunur. Mide gribi olan kişilerin özellikle tuvalet ihtiyacı sonrası ellerini iyi yıkamaları gerekmektedir.

4-MEYVE ŞEKERİ: Meyve ve balda bulunan meyve şekeri, bu maddelere karşı sindirim sorunu yaşayan insanlarda ishale neden olur. Bazı içeceklerde doğal şeker olarak katılan meyve şekerine dikkat edilmelidir.

5- YAPAY TATLANDIRICILAR: Şekerden uzak durmak için tercih edilen yapay tatlandırıcıların birçok yan etkisi ile beraber ishale de neden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir