İshal Ağrısına Ne İyi Gelir

Dışkının normal zamanda olduğundan daha cıvık olması olarak tanımlıyoruz. Sürekli tuvalete gitme isteği, bununla birlikte gelen mide bulantısı bizi özellikle eğer dışarıdaysak çoğu zaman zor bir durum içerisinde bırakabilir. Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissetmemizden kaynaklı olarak vücudumuzun su kaybına yol açar bu da bizi mide ağrısının yanında hızlı bir şekilde halsizliğe mahkûm edebilir.

Çoğu zaman hafife aldığımız, kasıklarımızda sıkışma ile kendini göstererek soğuk algınlığı olduğunu düşündüğümüz ishal aslında ciddiye alınması en azından takibinin yapılması gereken bir rahatsızlık, hele de uzun süreli şekilde geçmezse. Yapılan bilimsel araştırmalar ise ishalin bazı durumlarda başka rahatsızlıkların habercisi olduğunu kanıtlar nitelikte.

İshalken Nasıl beslenmeli

Peki, bizi kimi zamandan yataktan çıkamayacak kadar halsizleştiren ve kasık ağrılarını, mide bulantılarını ve günün ciddi bir kısmını tuvalette geçirmemize sebep olan ishal ağrısına ne iyi gelir ? İshal olunca iştahsız oluyor ve aslında yemek yemek istemiyoruz ama midenin toparlanması ve kaybettiği suyu kazanabilmesi için doğru şekilde ve doğru gıdalarla beslenilmesi büyük bir önem taşıyor. Lifli ve posalı yani havuç, elma, haşlanmış lapa pirinç, haşlanmış patates gibi gıdalar ishalin kesilmesine yardımcı olur.

ishal ağrısı

Mide dostu olan yoğurtta ishal sırasında tüketilerek içerisindeki bakteriler sayesinde midenin temizlenmesine ve böylece ishalden kaynaklanan olumsuz durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aman iştahım yok diyerek mideyi aç bırakmayın. Az az ancak sık sık yemek yemeye özen gösterin.

İshalken Dikkat edilmesi gerekenler

İshal ağrısına bir kere yakalanıldı mı yenilmesi gereken gıdalar gibi tabi ki yenilmemesi gereken gıdalara da dikkat edilmeli. Diyet ekmek, peynir, kraker ve bisküvi gibi yiyeceklerden uzak durun. Çiğ sebze, lahana, enginar, çikolata da yememeniz gereken gıdalar arasında. Ayrıca her şeyin yağlısından, acılısından, fazla baharatlısından bir süre uzak durun. Bırakın mideniz biraz kendini toplasın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir