Bebeklerde ve Yetişkinlerde Ateşli İshal

Genellikle pek önemsenmese de ishal Türkiye’de çocuk ölümlerinin en çok sebebi olan hastalıklardan biri. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilen, sonu ölümle sonuçlanabilen ishal hastalığı temelde vücudun susuz kalması sonucu bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte aşırı şekilde hissedilen yorgunluk ve mide bulantısı ile birlikte ortaya çıkıyor. Biraz daha ilerlediğinde ise ateşli ishale dönüyor.

 Ateşli ishal Belirtileri nelerdir?

Vücutta aşırı susuzluk meydana gelmesi sonucu bağırsaktaki hareketlenmenin bozulması ile birlikte günde üç defa ve daha fazla sulu şekilde dışkılama dünya çapında ishal hastalığı olarak kabul ediliyor. İshal mide bulantısı, halsizlik ve yüksek ateşi de tetikliyor. Sağlıksız koşullarda yaşama, kişisel hijyenin tam olarak sağlanamaması, yaşanılan bölgede su kaynaklarının pis olmalı, kalabalık ortamda yaşama ve tüketilen zararlı yiyecekler ishalin nedenleri olabiliyor. Çoğunlukla dış faktörler ishali tetikliyor. Güçlü bir bünyeniz varsa belirtileri hiç göstermeyebileceğiniz gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlarda belirtiler daha şiddetli şekilde ortaya çıkıyor.

İshal tedavisi için evde neler yapılabilir?

Zannedilenin aksine ishal gibi durumlarda vücudun kaybettiği suyu tekrar telafi edebilmesi için bol bol sıvı alınması çok önemlidir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ve küçük çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilen ishal hastalığında bol bol temiz su tüketilmelidir. Dışkılamadan sonra 1 litre suya karıştırılacak 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı tuz karışımından birer su bardağı içilmesi de vücudun kendini en kısa sürede toparlamasına yardımcı olacaktır.

 Ateşli ishale ne iyi gelir ?

Bağırsak hareketlerini düzenleyici yiyecekler ishali kesmekte büyük rol oynar. Posalı yemekler, lifli sebzeler, pirinç lapası, yoğurt, kabuğu soyulmuş elma ve ayva bilinen en tanıdık ishal kesici besinlerdir. Evimizde bulunmaları sebebiyle de ayrıca kolaylık sağlarlar. İshal durumunda kişide iştahsızlık gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Yine de vücudun kaybettiği enerjiyi tekrar kazanması ve iyileşebilmesi adına sağlıklı beslenme çok büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra hazır gıdalar, yüksek şeker ve yağ oranına sahip bisküviler, kurabiyeler tüketilmemelidir

Kişinin yiyeceği yemeklerin az yağlı olarak hazırlanmasına dikkat edilmeli, tüm önerilere rağmen birkaç gün içerisinde geçmeyen ishal durumlarında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir