Bebek İshal Olduğunda Ne Yapmak Gerekir

Bebeğimiz günde en az 6-7 defadan fazla kaka yapıyorsa ishal olmuş demektir. Bu değerlendirme yeni doğan dönemi kesinlikle kapsamamaktadır. Yetişkinlerde ishal durumunda en önemli olan şey sıvı kaybıdır bu bebekler içinde geçerlidir. Sıvı takviyesi yetişkinler için olduğu gibi olmasa da bu takviyeyi normalden çok daha fazla sıklıkla emzirerek yapabiliriz. Ve mutlaka bebeğinizi doktoruna götürün.

Doktorunuza götürmeden her hangi bir ilaç takviyesi yapmayın. Eğer ek gıdaya geçtiyseniz verebileceğiniz en uygun gıdalar bu süreçte patates, pirinç lapası ve muz bebeğimizin ishal durumunu dengelemeye çalışmış oluruz. Bebeğinizin kakasında ki değişkenlikleri mutlaka takip ediniz. Eğer bebeğiniz kusuyorsa, kakasında sümüksü bir sıvı var ise, ateşi çıkmış ise ve kakasında kan mevcut ise hiçbir şekilde zaman kaybetmeden doktorunuza götürünüz.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Temizlik bebek için en önemli etkendir. Bebeğinizin biberon, emzik gibi direk ağız yoluyla temas edecek malzemeleri kaynatmadan kesinlik vermemeye çalışınız. Bebeğinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayınız ve çevrenizdeki insanların da bebeğinizi kucağına almadan önce ellerini yıkamasını isteyiniz. Bebeğinizin altını açmadan ve açtıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayınız. Bebelerde ishale ne iyi gelir diye düşünmek yerine öncelikli olarak mutlaka temizliğimize dikkat etmemiz gerekir. Ve önemli etkenlerden biride sıvı kaybıdır. Buna çok dikkat etmemiz gerekir.

Bebeğimizin İshaline İyi Gelen Yiyecekler

İshal olan bebeklerde mutlaka yediklerine dikkat edilmeli. İshali tetikleyici ya da katkısı bulunan yiyeceklerden bebeklerimizi uzak tutmalıyız. Bu dönemde yemesi gereken yiyecekler muz, şeftali, elma, pirinç lapası, haşlanmış patates, yoğurt ve yoğurtlu çorbalar, çay, ayva, fındık, limon gibi yiyeceklerin verilmesi gerekir. Özellikle ishal olan çocuğa süt verilmemeli.

Bebeğimiz İçin Evde Yapılabilecekler

İshal olan bebeğimiz bir yaşından küçük ise mama kullanan bebekler için laktoz içermeyen sindirimi kolay mamaların kullanılması tavsiye ediyoruz. Su yerine eczanelerde satılan dengeli elektrolit solüsyon doktorunuzun tavsiyesiyle kullanabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun ağır derecede ishali varsa yine tabi ki doktorunuzun tavsiyesiyle günde 10ml geçmeyecek şekilde solüsyon verilebilir. Ve sık sık bebeğinizi emzirin. Emzirmek bebeğinizin kaybettiği sıvı alımını yeteri derecede karşılayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir